Вучиќ најави дека ќе ни помогне зимава со храна и со струја

Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави дека повторно ќе ѝ помогне на Македонија во рамки на иницијативата „Отворен Балкан“. Тој синоќа на „Пинк ТВ“ објасни дека трите земји од оваа иницијатива треба меѓусебно да си помагаат во месеците што доаѓаат.

-Секој секому може да помогне. Може во одредени денови да и помогнене на Македонија во струја и во храна. Постојат различни денови, некој повеќе се потпира на хидрологијата, кога е добра Албанија, може да ѝ помогне на Македонија, понекогаш дури и нам-објасни Вучиќ.

Вучиќ прв ѝ даде на Македонија вакцини против Ковид-19, кога власта на Заев немаше набавено ниту една вакцина, а ги прими и македонските граѓани бесплатно да се вакцинираат во Србија. Исто така, количини на брашно и на зејтин постојано стигнуваа од Србија пролетва во Македонија, кога беше најголемата криза за основните животни намирници.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.