Вучиќ најави повлекување од функцијата претседател на државата

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ синоќа имал средба со своите најблиски соработници во седиштето на СНС, а потоа реагирајќи на несогласувањата во партијата, рекол дека е подготвен да се повлече од функцијата претседател, пренесе шефот на Извршниот комитет на СНС, Дарко Глишиќ.
Според најавите, Вучиќ на покана на премиерката Ана Брнабиќ во 11 часот ќе присуствува на седницата на Владата за Косово и Метохија.

На седницата тој треба да ги информира членовите на владата за преговорите со високата западна делегација.

Вучиќ ја опиша средбата со западната „петорка“ како еден од најтешките денови за Србија. Тој посочи дека „поради тоа што нѐ очекува во иднина“, потребно е единство и дека ако некој мисли дека може да ја води земјата подобро од него, тој е подготвен да им го остави тоа ним.

Во 20:00 часот тој ќе и се обрати на јавноста од зградата на Претседателството на Србија, соопшти вчера прес-службата на претседателот.

Вучиќ синоќа имал средба со најблиските соработници во седиштето на СНС. Според медиумите, на средбата имало несогласувања и повици да се отфрлат преговорите со САД и ЕУ. Според информациите, Вучиќ реагирал на овие несогласувања и рекол дека ако некој мисли дека може да ја води земјата подобро од него, тој е подготвен да им го остави тоа на нив, а потоа да ја напуштил средбата.

Еден од лидерите на Извршниот одбор на СНС, Дарко Глишиќ, по средбата за ТВ Пинк изјави дека доколку претседателот остане на ставот да поднесе оставка, тоа е крај на Српската напредна странка и крај на кариерата што СНС ја имаше на српската политичка сцена. После тоа, како што вели тој, следува „најцрното и најлошото сценарио за Србија што не смее ни да го замисли“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.