Вучиќ: На Косово се спроведува етничко чистење

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска на средба во врска со оружената пресметка околу манастирот Бањска го информирал рускиот амбасадор во Белград Александар Боцан-Харченко дека на Косово се спроведува етничко чистење организирано од косовскиот премиер Албин Курти со поддршка на дел од меѓународната заедница, јави дописникот на МИА од Белград.

Александар Вучиќ на својот Инстаграм профил напиша дека имал важен разговор со рускиот амбасадор.

„Благодарен сум што ги сослуша молбите и барањата на српската страна. Го информирав Боцан-Харченко за фактот дека на Косово и Метохија се врши брутално етничко чистење во организација на Албин Курти со поддршка на дел од меѓународната заедница“ – објави Вучиќ.

Претседателот на Србија во неделата вечерта го осуди убиството на косовскиот полицаец и рече дека Србите од Косово стојат зад нападот.

Тој посочи и дека главен виновник за сè што се случува на Косово е Албин Курти, а единствената желба на Курти е да ја доведе Србија во конфликт со НАТО.