Вучиќ: Нема да потпишам закон за истополови бракови

20

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека како шеф на државата нема да потпише закон за истополови заедници, доколку Народното собрание го усвои, бидејќи е „должен да го штити Уставот“.

– Уставот упатува на Семеен закон, кој го дефинира бракот како со закон уредена заедница меѓу маж и жена. Затоа, закон за истополови заедници не би можел да потпишам и би го вратил во Парламентот, истакна Вучиќ во интервју за „Блиц“.

Тој додаде и дека не ја исклучува можноста Уставот да се измени во иднина, но засега е така.

Запрашан каков е неговиот личен став кон законот, Вучиќ одговори дека тоа го покажал со изборот на Ана Брнабиќ за премиер, но истовремено не е жесток застапник на истополовите заедници.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.