Вучиќ: Долг разговор со Помпео, Србија мoже да смета на американска поддршка за укинување на таксите

35

По средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ американскиот државен секретар, Мајк Помпео, го оцени разговорот како продуктивен, а во врска со дијалогот Белград-Приштина и пристапот на Србија во ЕУ.

Тој ова го напиша на својот профил на „Твитер“ по средбата во Њујорк.

„Нормализацијата на односите со Косово ќе ги зајакне стабилноста и просперитетот на Србија, Западен Балкан и трансатлантската заедница“, наведува Помпео во објавата.

Српскиот претседател по оваа средба исткана дека Србија може да смета на американска поддршка кога станува збор за укинување на таксите и продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина.

„Зборувавме долго за сè. Тој сакаше да слушне што мисли Србија пред сè за решавање на косовскиот проблем. Ми се чини дека на најкраток и наједноставен начин го претставив ставот на Србија“, напиша на „Инстаграм“ српскиот претседател.

Средбата меѓу Вучиќ и Помпео траела подолго од очекуваното, околу два часа, пренесуваат српските медиуми.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.