Вучиќ помошта со вакцини на Македонија: Што би вредело ако ние сме здрави, а соседите имаат проблеми?

52

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори:

„Што би вредело ако ние сме здрави, а соседите имаат проблеми“, рече Вучиќ, кој смета дека снаодливоста на Заев придонела да Србија даде 8.000 вакцини за нашата земја.

„А, кога да им помогнеме? Нормално, кога им е тешко. Тоа е снаодливост на премиерот Заев кој се бореше за својата земја да обезбеди вакцини. Тоа не само што е братски потег од наша страна, туку одговорност, и покажавме дека не живееме во затворен круг. Сигурен сум дека и тие кога би биле во иста ситуација, би ни помогнале нам“, рече српскиот претседател.

Тој рече дека нема проблем Србија да помогне и на Албанија доколку биде потребно и го окарактеризираше како нормален однос.

Вучиќ не објасни дали вакцините ќе бидат донирани, или, сепак ќе бидат купени од страна на нашата земја како што најави премиерот Заев вчера.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.