Вучиќ: Сè што прави Приштина е нелегално и тие го знаат тоа

Во обраќањето до нацијата во понеделникот вечерта, српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека има причини за загриженост, но не и за паника, откако разговорите со Косово во Брисел не успеаја. Проблемот беше одбивањето на Приштина да го почитува договорот што го потпиша со Белград.

„Ни претстои тежок период од утре рано, со многу непроспиени ноќи пред нас“, рече Вучиќ. Според неговиот извештај за разговорите, комесарот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, ја предупредил владата во Приштина дека има разузнавачки информации кои ја опишуваат ситуацијата како „на работ на судири“, но безуспешно.

„Сè што прави Приштина е нелегално и тие го знаат тоа. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги предупреди, сите ги предупредија“, но тие сепак се залагаат за конфликт, рече Вучиќ.

Брисел ги повика Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти во понеделникот за да го решат ќор-сокакот околу инсистирањето на Приштина да ги укине српските документи за идентификација и регистарските таблички. Косово тврди дека Србија се согласила на ова во документ од 2013 година, но Белград истакна дека Приштина не исполнила ниту една од своите обврски од тој договор.

„Изнесовме предлог што претседателот Вучиќ го прифати денеска, додека премиерот Курти не го прифати“, рече  Борел.

„Ќе ги информирам земјите-членки за однесувањето на различните страни и непочитувањето на меѓународните правни обврски. Морам да кажам дека ова особено важи за Косово“.

Косово „останува посветено на дијалогот за нормализација на односите со Србија“, изјави приштинската министерка за надворешни работи Доника Гервала-Шварц, но рече дека тоа може да се постигне само „со фер и праведни решенија, со взаемно признавање“.

Според Вучиќ, сепак, нема смисла да се разговара со Курти, бидејќи признавањето на Косово „не е политика на Србија“. Не станува збор за регистарски таблички, туку за тоа што Приштина не ги почитува своите обврски и води „хибридна војна“ против  Србите во Косово, рече тој.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.