Вучиќ со Зеленски не разговарал за санкциите против Русија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека за време на краткиот разговор со неговиот украински колега Володимир Зеленски на самитот на Европската политичка заедница во Кишињев во четвртокот, не разговарале за антируските санкции, кои Белград сѐ уште нема да ги користи.

Вучиќ во петокот во интервју за ТВ Прва рече дека не гледа проблем во средбата со украинскиот претседател, но истакна дека не разговарале за санкциите против Русија.

Во исто време, Вучиќ уште еднаш нагласи дека Белград не ја променил својата одлука во врска со одбивањето да воведе санкции против Руската Федерација.