Вучиќ: Германија веќе не’ разграничи со признавањето на Косово

282

Германија веќе не’ разграничи во моментот кога призна „суверено и неделиво Косово“, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во вторникот одговарајќи на прашањето како гледа на ставот на канцеларката Ангела Меркел дека нема промени во границите на Балканот.

Вучиќ притоа ја изрази чудење дека дел од јавноста ја сфатило изјавата на Меркел како нова порака.

„Што значи тоа што го рече Меркел? Тоа значи дека таа веќе не разграничи така што цело Косово е независна држава“, рече Вучиќ додавајќи дека луѓето тоа треба да го имаат на ум.

„Оние кои се радуваат на нејзината изјава треба да знаат дека за Меркел, како и за целиот свет, со мали исклучоци, сите тие го сметаат Косово и Метохија за сеопфатна, суверена и неделлива територија и дека оваа територија им припаѓа на Албанците“, додаде.

Според него, „само до наш агол постои прашање – чие е Косово“? „Од нивна гледна точка, тоа е завршена работа“ рече Вучиќ цитира агенцијата Танјуг.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.