Вучиќ: Српската војска најсилна во регионот, пристигнува уште оружје

435

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека никој во регионот не може да се спореди со српските вооружени сили.

Вучиќ вежбите на воениот полигон во близина на Банат по повод стогодишнината од завршувањето на Првата светска војна рече дека во регионот само Романија има поголема армија од Србија.

Ние и Унгарците сме тука некаде, а сите други се далеку, далеку зад нас. Се разбира Грција има огромна армија, тие не се споредливи, но се друго, и во поранешна Југославија … Нашата армија е далеку понапред, овие чекори во разлика не се од една милја, тоа се чекори од седум милји “, изјави Вучиќ за Радио Телевизија Србија.

Тој рече дека проблемот на Армијата на Србија е недостатокот на луѓе и истакна дека најголем број членови на армијата доаѓаат од југот на Србија.

Јас сум многу среќен кога земјата се стресе, кога сите осум „мигови“ заедно надлетуваа .и фрлија бомба со тежина од 250 килограми, половина од ридот одекна, ми се чини, тоа може да уништи се , рече Вучиќ.

Тој најави дека во 2019 година ќе се види голема инвестиција во армијата.

Кога станав министер за одбрана имавме само еден неисправен ловец МИГ 29, а денес имаме осум кои летаа, а вкупно се 10, видовме тенкови, до сега, 100 тенкови вклучени во целата вежба, рече Вучиќ.

Тој ги пофали извидниците и додаде дека успеале да се сокријат така што никој не ги видел на 10 метри.

Вучиќ изјави дека очекува следната година нови оклопни возила од Русија, модерни, и уште 30 тенкови, а и беспилотни авиони од Кина во вредност од околу 30 милиони евра.

Според него, до март следната година ќе пристигнат уште четири авиони МИГ 29 од Белорусија, со што ќе се соберат вкупно 14.

Тој додаде дека ќе пристигне и девет нови германско-француски хеликоптер H-145 за армијата и полицијата, три хеликоптери МИГ 35 и уште три МИГ 17.

Ќе има нови тенкови, нови борбени возила, тоа го правиме за да можеме да ја зачуваме слободата, независноста на нашата земја и мирот, рече тој.

Skin Delight