-1 C
Skopje
сабота, јануари 16, 2021

За 24 часа во Бугарија 7 починати, 195 новозаболени од ковид 19

46

Во Бугарија денеска се регистрирани седум смртни случаи и 195 новозаболени од ковид 19, објави Министерството за здравство.

Во моментов во Бугарија има 5837 активни случаи на пациенти со корона вирус. Од почетокот на пандемијата се потврдени 13.209 случаи на заразени со корона, а меѓу нив се 745 медицински работници, а 7.622 се опоравени, пренесува ТАСС

Во Бугарија од последици предизвикани од корона вирусот починале досега 442 лица

Во моментов на болничко лекување се 857 пациенти од кои 55 се на интензивна нега.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.