За 29 зголемена бројката починати од Covid-19, над илјада новозаразени

Министерството за здравство информира во неделата дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, со направени се 4.695 тестови, а регистрирани се 1.045 нови случаи на зараза со коронавирусот, а како последици од компликациите предизвикани од короанврисната болеста Covid-19, починале уште 29 лица.

Новите случаи на зараза се регистрирани во Скопје – 557, Куманово – 57, Битола – 53, Тетово – 47, Велес – 41, Охрид – 39, Прилеп – 35, Гостивар – 33, Кавадарци и Струмица – по 32, Кочани – 19, Штип – 17, Гевгелија – 14, Неготино – 12, Струга и Свети Николе – по 11, Кичево – 8, Ресен – 6, Кратово – 4, Делчево и Богданци – по 3, Радовиш и Валандово – по 2, Дебар, Виница, Пробиштип, Крушево, Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.045), регистрирани се 132 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 25 починати лица: 11 починати лица од Скопје (67г, 74г, 74г, 76г, 77г, 77г, 77г, 77г, 80г, 83г и 85г), 3 починати лица од Прилеп (71г, 78г и 86г), по 2 починати лица од Тетово (57г и 76г) и Штип (65г и 79г) и по едно починато лице од Кратово (81г), Крушево (82г), Неготино (85г), Охрид (86г), Ресен (64г), Куманово (76г) и Струга (69г). Од пријавените лица, сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Covid-19 од „Мој Термин“, пријавени се дополнително четири починати лица, Скопје (2), Свети Николе (1) и Струмица (1). Починатите се на возраст од 64г до 82г. Од пријавените лица едно е починато во болнички услови и 3 лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 23.01.2021 – 02.02.2022г.

Од вкупниот број на починати лица (n=29), 6 лица се целосно вакцинирани, а кај 26 лица се регистрирани коморбидитети.

Досега во земјата се направени вкупно 1.818.882 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 278.182, бројот на оздравени пациенти е 257.280, на починати е 8.578, а бројот на активни случаи изнесува 12.324.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 127291, Активни 6484
Куманово 15304, Активни 528
Битола 13317, Активни 783
Прилеп 13021, Активни 426
Тетово 12761, Активни 450
Кавадарци 9401, Активни 518
Гостивар 9007, Активни 268
Велес 8750, Активни 335
Охрид 8172, Активни 303
Штип 7659, Активни 159
Струмица 7490, Активни 320
Кичево 5079, Активни 183
Кочани 4768, Активни 162
Струга 4479, Активни 126
Гевгелија 3931, Активни 195
Неготино 3338, Активни 190
Свети Николе 2516, Активни 95
Ресен 2445, Активни 114
Радовиш 2359, Активни 122
Крива Паланка 2258, Активни 69
Делчево 1826, Активни 72
Берово 1657, Активни 13
Дебар 1529, Активни 28
Валандово 1429, Активни 89
Виница 1317, Активни 32
Пробиштип 1265, Активни 16
Богданци 936, Активни 78
Кратово 899, Активни 29
Крушево 830, Активни 17
Демир Хисар 791, Активни 29
Македонски Брод 659, Активни 34
Македонска Каменица 515, Активни 21
Демир Капија 507, Активни 20
Пехчево 439, Активни 10
Дојран 237, Активни 6, информираат од МЗ.

Регистрирани сe 2.418 оздравени пациенти од: Скопје – 1.456, Битола – 288, Прилеп – 130, Куманово – 84, Ресен – 61, Кавадарци и Кичево – по 54, Велес – 35, Штип – 24, Тетово – 23, Гевгелија – 22, Неготино – 20, Радовиш – 14, Охрид и Струмица – по 13, Гостивар, Кочани, Струга, Свети Николе и Крива Паланка – по 12, Демир Хисар – 10, Македонски Брод и Берово – по 9, Крушево и Пехчево – по 6, Дебар – 5, Виница и Дојран – по 4, Делчево, Богданци и Пробиштип – по 3, Кратово и Валандово – по 2, Демир Капија – 1.