За безбедност на Израел решение се две држави, вели Блинкен

Највисокиот американски дипломат ја нагласува потребата од силна, реформирана палестинска самоуправа.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во средата рече дека Израел не може да постигне „вистинска безбедност“ без пат кон палестинска држава.

Говорејќи на годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, Блинкен рече дека ставот на лидерите во арапскиот и муслиманскиот свет се смени за Израел и дека создавањето на палестинска држава ќе му помогне на Израел да се интегрира во регионот.

„Проблемот е да се стигне од овде до таму, и се разбира, тоа бара многу тешки, предизвикувачки одлуки. Потребен е начин на размислување кој е отворен за таа перспектива“, рече Блинкен.

Администрацијата на Бајден се мачи да се движи помеѓу долгогодишната американска поддршка за Израел и зголемената загриженост дека премногу палестински цивили се убиени или повредени во израелската војна против терористите на Хамас од нивното смртоносно дивеење во Израел на 7 октомври.

Блинкен ја повтори потребата од „пат кон создавање палестинска држава“.

„Нема да ја добиете вистинската безбедност што ви треба без тоа. И, се разбира, и за таа цел, потребна е посилна, реформирана палестинска самоуправа која може поефективно да даде резултати за сопствениот народ “, рече Блинкен.

Ефикасна Палестинска самоуправа (ПА) може да работи само „со поддршка, со помош на Израел, а не со неговата активна опозиција“, рече Блинкен.

„Дури и најефективната самоуправа ќе има многу проблеми ако има активна опозиција од која било израелска влада“, рече тој.

Соединетите Држави го поддржаа повикот на премиерот Бенјамин Нетанјаху да се искорени Хамас, кој владее со Појасот Газа од 2007 година, и ја повикаа ПА, предводена од Махмуд Абас на Западниот Брег, постепено да ја преземе контролата врз Појасот Газа.

Нетанјаху води десничарска влада која се противи на палестинската државност, а самиот Нетанјаху неодамна изјави дека неговите постапки низ годините спречиле формирање на таква држава. Тој долго време ја осудуваше ПА дека поддржува терор.

Во една точка од спорот, Соединетите Држави го притискаа Израел да ги ослободи даночните приходи што ги собира во име на ПА.

Блинкен рече дека ПА работи на решавање на основните прашања, вклучително и елиминирање на корупцијата и подобрување на транспарентноста, што „тие не можат сами да го остварат без партнерство со Израел“.

Иако не одговараше директно на прашање за тврдодесната влада на Нетанјаху, Блинкен истакна дека критичарите во минатото ги обвинуваа Палестинците дека не се подготвени да прифатат решение со две држави.

„Сега се поставува прашањето дали израелското општество е подготвено да се вклучи на овие прашања? Дали е подготвен да го има тој начин на размислување? тој рече.

Неговите коментари дојдоа кога министерот за надворешни работи на Иран предупреди дека борбите може да се интензивираат во регионот доколку Израел не ја прекине војната.

 

„Денес сме сведоци на геноцид во Газа и на Западниот Брег, тоа значи дека војната е во тек, така што постои можност за продолжување“, рече Амирабдолахиан во посебна сесија за прашања и одговори. Тој не се сретна со Блинкен.

Највисокиот ирански дипломат, исто така, го призна ракетниот напад во вторникот врз Пакистан, нарекувајќи го дел од борбата против „тероризмот“ и рече дека Иран оваа недела цели на израелски локации во Ирак – потези кои се закануваат дополнително да го разгорат насилството на Блискиот Исток. Владите на Пакистан и Ирак ја критикуваа акцијата на Техеран.

„Го почитуваме суверенитетот и територијалниот интегритет на Пакистан – исто така и на Ирак – но не дозволуваме да се загрози нашата безбедност и да се игра со нив“, рече Амирабдолахиан.

Со канонадата од напади во последниве денови кои ги зголемуваат стравувањата од поширока војна на Блискиот Исток, министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, принцот Фајсал бин Фархан, на панелот во Давос во вторникот рече дека кралството се согласило „регионалниот мир да вклучува и мир за Израел“. Тој рече дека Саудиска Арабија „сигурно“ ќе го признае Израел како дел од поголем политички договор.

„Но, тоа може да се случи само преку мир за Палестинците, преку палестинска држава“, рече тој.

Мохамад Мустафа, претседател на Палестинскиот инвестициски фонд, за кој се верува дека е кандидат за идна лидерска позиција во ПА, рече дека меѓународната заедница мора „брзо и храбро да се движи за да ја запре оваа агресија“.

Тој рече дека првиот чекор е внесување храна, вода, лекови и друга помош во Газа за да се спречи гладот да предизвика повеќе смртни случаи, а потоа да се сврти кон она што тој го нарекува основниот проблем: окупација.

„Окупацијата не може да продолжи“, рече тој. „Ниту еден народ нема да прифати да биде угнетуван како што бил угнетуван палестинскиот народ“.

Блинкен, кој оваа недела се сретна во Давос со украинскиот претседател Володимир Зеленски и други, беше запрашан дали животите на Евреите се поважни од животите на Палестинците. Тој одговори: „Не“.

„Она што го гледаме секој ден во Газа е трогателно“, рече тој.

За да го олеснат тоа страдање, САД вршат притисок да добијат поголема хуманитарна помош за Палестинците и да го притиснат Израел да се погрижи да ги минимизира цивилните жртви, рече Блинкен.

Јужна Африка формално го обвини Израел за геноцид врз Палестинците и побара од највисокиот суд на ОН да му нареди на Израел да ги запре воените операции во Газа.

Израел одговори со тоа што својата војна ја нарече легитимна одбрана на својот народ и велејќи дека Хамас е виновен за геноцид, фокусирајќи се на масакрот на терористичката група на 7 октомври што ја предизвика војната, кога терористите дивееја низ јужните заедници, убивајќи околу 1.200 луѓе, главно цивили и заробени околу 240 во Газа.

Министерството за здравство на Газа, управувано од Хамас, во средата соопшти дека бројот на загинати во Појасот достигна најмалку 24.448 луѓе. Бројките не можат да бидат независно проверени и се верува дека ги вклучуваат и цивилите и членовите на Хамас убиени во Газа, вклучително и како последица на погрешно ракетирање на сопствените терористички групи. ИДФ соопшти дека убила над 9.000 оперативци во Газа, покрај околу 1.000 терористи во Израел на 7 октомври.