За брз раст на косата може да ви помогне циметот

30

Добро е познато дека лукот и пивскиот квасец имаат одличен ефект врз растот на косата, но дали знаевте дека циметот е исто така одличен за лекување на скалпот во случај на прекумерно опаѓање на косата?

Еве еден необичен совет: „Само нанесете малку цимет на скалпот и добро измасирајте“.

Дерматолозите објаснуваат дека циметот е еден од најдобрите природни стимулатори на скалпот.

Секој што сака да го проба циметот за борба против опаѓање на косата, се препорачува да набават ароматично масло од цимет и најпрво да го испробаат на кожата, а доколку нема никаква несакана реакција, внимателно нанесете го на скалпот. По масажата, маслото треба темелно да се измие.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.