За Мундијалот отпаѓа и Чилвел од англиската репрезентација?

Селекторот на англиската репрезентација, Герет Саутгејт се соочува со проблеми пред почетокот на Светското првенство во Катар.

Поради повреди веќе отпаднаа Рис Џејмс, Кајл Вокер и Калвин Филипс, а последен на оваа листа би можел да биде левиот бек Бен Чилвел. Фудбалерот на Челси заработи повреда во вчерашниот натпревар од Лигата на шампионите против Динамо Загреб.

Чилвел почувствувал болки во задниот бутен мускул. Засега не е познато од каков карактер е повредата, но стадионот го напушти со патерици. Освен тоа тренерот на Челзи Грем Потер изјави дека според него повредата не изгледа добро.

Денес треба да бидат направени детални прегледи после што би требало да се знае дали Англија ќе може да смета на услугите на Чилвел во Катар. Ќе потсетиме, Мундијалот стартува на 19. ноември.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.