За ручек експрес пица и црно-бел колач за десерт

384

Состојки:

300 гр. брашно

1 квасец

100 мл млака вода

млеко по потреба

1 лаж. шеќер

1 лаж.сол

1 лаж масло

1 јајце

150 гр. салама

150 гр.сланина

7 парчиња ајдамер

150 гр. кечаб

1 лаж. оригано

Подготовка:

Растворете ги квасецот и шеќерот во млака вода. Во брашното додадете ги солта, јајцето, стасаниот квасец, маслото, млекото по потреба.Кога ќе се замеси, тестото се остава 20 мин.

Стасаното тесто размесете го и развлечете го во голема тава. На развлеченото тесто наредете кечаб, салама, сланина, листови ајдемер и оригано.

Во добро загреана рерна ставете ја пицата 10 мин, да се пече само долната кора, додадете го филот и печете уште 5-7 мин. на 200 степени.

crno bel kolacЦРНО-БЕЛ КОЛАЧ

Подготовка:

КОРИ:

6 јајца

6 лаж. шеќер

6 лаж. брашно

2 лаж. какао

4 лаж. масло

ФИЛ

250 гр слатка хопла

пудинг со вкус на ванила

250 мл. млеко

100 мл. шеќер

ПРЕЛИВ

100 гр. чоколада

50 гр. маргарин

Подготовка:

КОРИ: Изматете ги јајцата со шеќер, додадете ги маслото, какаото и брашното измешани со пециво. Испечете две кори или една па поделете ја на половина. Кората печете ја на 200 степени, 25 мин.

ПРЕЛИВ: Испечените кори прелијте ги со чоколадно млеко и оставете да се оладат. Потоа секоја кора прелијте ја со истопена чоколадо со маргарин.

ФИЛ: Изматете ја хоплата па соединете ја со сварениот и оладен пудинг, а пудингот сварете го со 250 гр. млеко со шеќер. Изматениот фил прелијте го преку корите. Одозгора филувајте според желба.

 

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.