За Русите што избегаа за време на мобилизацијата нема правна, туку морална одговорност

Русите кои одлучија да ја напуштат земјата поради тековната делумна мобилизација нема да се соочат со дополнителни правни последици, но најверојатно нема да можат да избегнат „морална“ одговорност, изјави шефот на руската комисија за одбрана на државниот суверенитет и сенатор Андреј Климов.

Во објавата на Телеграма во средата, сенаторот објасни дека, според Уставот, руските граѓани имаат право слободно да ја напуштат земјата се додека немаат отворени прашања со законот и не прекршиле никакви административни или кривични закони.

Тој додаде дека сите оние кои ја напуштиле земјата за време на делумната мобилизација и не прекршиле ниту еден закон можат слободно да се вратат во Русија во секој момент без да се соочат со никакви правни последици, истакнувајќи дека Русија е правна држава.

Климов, сепак, предупреди дека „сериозната морална одговорност“ не може да биде избегната од некои од оние што решиле да дезертираат.

„Малку е веројатно дека некој ќе ги покрие загубите што ги направија од избрзаното бегство во странство“, напиша сенаторот, велејќи дека се сомнева дека „да се остави татковината во опасност“ ќе им донесе среќа на таквите бегалци.

Забелешките на сенаторот доаѓаат откако рускиот претседател Владимир Путин минатата среда објави делумен воен нацрт, кој има намера да регрутира околу 300.000 резервисти низ целата земја за да помогне во обезбедување на областите што се под контрола на Русија и 1.000 километри долгата линија на фронтот со силите на Киев во Украина.

Од објавувањето, голем број руски граѓани одлучија да ја напуштат земјата за да избегнат мобилизација и се упатија кон држави како Казахстан, Киргистан, Грузија и Ерменија, од кои ниту една не бара виза за Русите. Ненадејниот егзодус на воено-возрасни мажи надвор од земјата доведе до хаос на граничните контролни пунктови, при што патниците наводно издржале и 48-часовни редици. Сите летови од Русија до државите за кои не е потребна виза се распродадени во најблиските датуми.

Пред објавувањето на делумната мобилизација, Русија го измени својот кривичен законик за да вклучи строги казни за дела како што се доброволно предавање од страна на припадниците на војската за време на војна или нивното одбивање да учествуваат во вооружени непријателства, како и долги затворски казни за грабежи, дезертирање или избегнување на мобилизација за време на војна.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.