За влез во Македонија ПЦР тест за ковид-19 не постар од три дена

165

Владата на денешната седница ја измени и дополни Одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин на државјаните на Македонија вратени од странство со хуманитарни летови или конвои.

– Со новите промени доколку лицата кои влегуваат на територијата на Македонија приложат ПЦР тест за коронавирусот ковид-19 направен во последните 72 часа пред да влезат на територијата на Македонија, наместо во задолжителен државен карантин, се упатуваат во задолжителна домашна самоизолација, соопшти владата.

Задолжителна домашна изолација се определува и за странци за кои Главниот координативен кризен штаб одлучува во случаи на постоење на државен или економски интерес, и кои ќе приложат соодветна медицинска потврда со негативен резултат од ПЦР тест, со задолжително придржување до протоколите од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.