Забраната на православната црква може да ја попречи кандидатурата на Украина за ЕУ

Обидите на Киев да ја забрани Украинската православна црква (УПЦ) би можеле да имаат „страшни последици“ за надежите на нацијата за пристапување во ЕУ, објави весникот Телеграф. Украинскиот парламент кон крајот на овој месец се очекува да гласа за затворање на најголемата христијанска деноминација во земјата со нејзините 12.000 парохии.

Адвокатите им пишаа на британскиот премиер Риши Сунак, на американскиот претседател Џо Бајден и на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, барајќи од нив да извршат притисок врз украинскиот претседател Владимир Зеленски да ги „прекине напорите за забрана на оваа историска институција“, пишува весникот.

Таквата одлука може да предизвика „сериозна штета на православните Украинци“ и да доведе во прашање дали Украина може да ги исполни своите обврски како кандидат за членство во ЕУ, се вели во писмото до западните лидери напишано од меѓународниот адвокат Роберт Амстердам, а цитирано од Телеграф.

„Ова ќе има сериозни последици за влегувањето на Украина во Европската унија и неговото место во западниот свет“, напиша Амстердам. Тој додаде дека Киев „лажно ја обвинил“ УПЦ за соработка со Москва и изразил загриженост за „апсењето на свештениците под лажни обвиненија“.

Украинските власти долго време ја обвинуваат УПЦ дека има врски со Руската православна црква (РПЦ), иако верската организација ја осуди руската воена операција во Украина и прогласи своја автономија од Москва, по ескалацијата на конфликтот во февруари 2022 година.

Службата за безбедност на Украина (СБУ) отвори 65 кривични случаи против свештеници на УОК, санкционираше 17 свештеници и одзема државјанство на 19 архиереи, јави новинската агенција ТАСС.

Нападите на украинската влада врз УПЦ се „јасно кршење на слободата на вероисповед гарантирана и со меѓународното право за човекови права и со самиот украински Устав“, напиша Амстердам.

Во октомври, украинскиот парламент со едно читање го усвои нацрт-законот за забрана на канонската Украинска православна црква, подготвен од Кабинетот на министри по наредба на претседателот Володимир Зеленски. Документот го поддржаа 267 од вкупно 450 пратеници.

Поглаварот на РПЦ, патријархот Кирил, претходно ги осуди постапките на Киев, велејќи дека прогонот на УПЦ се случува „во земја која се заколнува на европските вредности на демократијата и слободата“, вклучително и слободата на вероисповед.