Заем од 330 милиони евра на Албанија од ММФ

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и одобри заем на Албанија во вредност од 330,9 милиони евра.

Кредитот се доделува во рамките на постигнатиот тригодишен договор за соработка меѓу ММФ и Владата на Тирана.

Првата транша од 100 милиони се очекува да биде пуштена овој месец, пренесе МИА.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.