Заев и Бучковски заедно секогаш работат на штета на македонскиот народ и македонската држава, смета Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска присуствуваше на отворањето на реновираниот Спортски центар во Ново Лисиче, кој ќе го носи името на ракометарот Марко Божиновски, каде имаше и изјава за медиумите. Тој одговарајќи на прашање за тоа каков е неговиот став за тоа што Владата повторно го назначи Владо Бучковски за олеснувач во преговорите со Бугарија, рече дека таквиот потег е продолжување на политиките на заевизмот и предавствата и дека секогаш кога дуото Заев-Бучковски нешто работи тоа е на штета на македонскиот народ и македонската држава.

„Продолжување на политиките на заевизмот и на предавствата. Тие мислат дека прават јуначко дело, а во суштина секогаш кога ова дуо Бучковски-Заев нешто работи, знаете дека е на штета на македонскиот народ и на штета на македонската држава. Очекувам такво нешто и да продолжи да работи Владо Бучковски. Тој ќе остане запаметен само по една работа а тоа е дека продолжува да апологет на погрешните и предавнички политики на Зоран Заев. Жалам што сме колеги на факултетот, бидејќи тој е редовен професор како што сум и јас и жалам што еден мој колега одбрал да слугува на човек кој буквално нема никаква резерва кога станува збор да го продава македонскиот идентитет, македонската супстанца и македонската држава“, потенцираше Мицкоски.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.