Заев: Избори на 5 јули, отстапка нема

57

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес конференција порача дека изборите ќе се оддржат на 5 јули и дека отстапка за овој датум нема. Како што рече Заев бујрм на 5 јули на избори.

– Изборите ќе се одржат на 5 јули, 22 дена по завршувањето на вонредната состојба. Изборите повеќе за мене не се тема – рече Заев на новинарско прашање дали и покрај новозаразените останува на ставот за брзи избори.

На прашањето дали деновиве има формална или неформална комуникација со Мицкоски и дали евентуално би имало нова лидерска средба, Заев потврди дека имало канал на комуникација и дека тој постоел се до прогласувањето на четвртата вонредна состојба.

– За жал не постигнавме договор. Едно е јасно не постои никаков уставен и законски момент за да го свикаме Собранието. Изборите ќе бидат на 5 јули, ова е последната отстапка.Бујрум на 5 јули на избори. Вирусот слабее но е присутен насекаде, има асимптоматични случаи. Сите денешни бројки се од времето кога имаше полициски час. Рефлелксијата на заразата е ослабена може заради времето или други околности. Ова ќе трае и на 5 јули, 5 август и на 5 септември и на 5 октомври. Не може државата да ја оставиме без парламент. 5 Јули е денот на изборите. Имаме време и сите знаат дека ова ќе бидат специфични услови за кампања тоа е нашата нова реалност. Здраво за државата е вососптавување на пралмент – рече Заев.

На прес конференција, Заев потврди декаа Сања Лукаревска и Мухамед Зекири се позитивни на коронавирусот.

Тој рече дека во само изолација се и Дамјан Манчевски, Мила Царовска, Маријан Забрчанац и Славјанка Петровска кои имале контакти со заболените.

-Утринава беше тестиран и премиерот Оливер Спасовски и се чекаат резултати кои јавно ќе бидат објавени штом бидат готови, а какви и да бидат одлуките и препораките на експертите тие ќе бидат почитувани- рече Заев.

Заев потенцираше дека во СДСМ се почитуваат сите протоколи за заштита од коронавирусот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.