Заев нема проблем за Албанец премиер

1156

Зоран Заев на својот Фејсбук профил објави статус во кој пишува дека тој и СДСМ немаат проблем Македонија да добие Албанец за премиер.

Со ова, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, практично се демантира себеси, бидејќи во претходните негови изјави за предлогот на ДУИ за Албанец премиер, тој велеше дека ваквата иницијатива е преуранета.

„Што да кажам, уште еден шпицен кандидат. Немаме ништо против човекот, но верувам дека неговото учество во вака уценувачка понуда не е соодветно. Тој за 20 дена не може да го реформира ДУИ, на ДУИ му треба поминување во опозиција 4 години за да може да се реформира да биде добра партија. Верувам дека ова е само политика и политиканство затоа што мандатот на крајот на денот го даваат граѓаните. Тие бираат личност, кадар посветен, што тоа го докажал досега и верувам дека на 15 јули граѓаните преку својот глас ќе определат кој ќе биде идниот премиер на македонската Влада“, велеше Заев до неодамна.

Дали со неговиот последен статус, Заев капитулира пред Ахмети и го прифаќа неговиот предлог и уцена? Дали беше блеф силното одбивање на предлогот на ДУИ за премиер Албанец? Дали Зоран Заев повторно им се додворува на Албанците и им ветива брда и долини за гласови?

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.