Заев повикан да сведочи во „Монструм“

171

Претседателот на СДСМ и експремиер Зоран Заев е повикан да сведочи на следното рочиште за случајот „Монструм“.

На барање на обвинителот Гаврил Бубевски, исто така, повикани се да сведочат и „свиркачот“ кој ја откри аферата со прислушувањето Звонко Костовски, Зоран Трајковски, Зоран Велковски и Љупчо Тодоровски-Радникот.

Заев и Костовски се повикани поради начинот на кој ги добиле прислушуваните разговори во врска со петкратното убиство кај Смилковско Езеро. Трајковски ќе сведочи како лице кое би можело да знае нешто во врска со убиството, по телефонските разговори што беа слушнати во судницата, а на кои тој зборува, додека Велковски е повикан бидејќи го пријавил настанот.

 

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.