Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Во Европската унија ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик, порача попладнево премиерот Зоран Заев преку својот фејсбук профил.

Во статусот, Заев наведува дека сите премрежја, окупации и блокади биле надминати заради желбата за подобро утре и подобар живот.

„ Така е и сега. Гледаме напред, кон Европа, тоа е единствениот пат кон нашето подобро утре.

Изолациите ги оставаме во минатото бидејќи знаеме дека македонската иднина е европска. Во тоа име, продолжуваме да бараме решенија. Само така е европски, само така е македонски“, пишува Заев.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.