Заев: Водици повикува да се очистиме од гревовите на алчноста, од гревовите на гневот и омразата

Премиерот Зоран Заев по повод верскиот празник Богојавление – Водици упати писмо со честитки до Архиепископот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан и до сите православни верници.

Празникот Богојавление – Водици повикува да се очистиме од гревовите на алчноста, од гревовите на гневот и омразата. Со крштевањето во осветените води, празникот не повикува да ја прифатиме духовната зрелост, да си простиме, и смирено и со љубов да си посакаме добра волја како влог за подобро утре. Нека ни е честит и вековит, големиот христијански празник Богојавление – Водици, се вели во писмото со честитки од премиерот Заев.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.