Загинаа над 2000 лица во земјотресот во Авганистан

Расте бројот на жртвите од силниот земјотрес што го погоди Авганистан и според новите официјални податоци објавени од талибанската влада во неделата, загинале повеќе од две илјади луѓе, а над девет илјади се повредени.

По земјотресот со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала што вчера го погоди регионот на околу 30 километри северозападно од градот Херат, потоа следеа уште осум силни потреси.

2.053 лица загинаа, а 9.240 се повредени, објави во неделата Министерството за катастрофи. Се додава дека уништени или оштетени се 1.329 куќи. Претходно во неделата, портпаролот на Црвениот крст Ерфанула Шарафзои изјави за Ројтерс дека загинале 500 луѓе.

Повеќе од 200 мртви се донесени во неколку болници, изјави претставник на Министерството за здравство кој се претстави како Др. Даниш додаде: „Повеќето од нив се жени и деца, а 510 се повредени“. Во селото Сарболанд во областа Зинда Јан беа збришани десетици куќи, јавува новинар на АФП.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.