Захарова: Намерата за формирање армија на Косово е опасна за Балканот

Сметаме дека намерата на властите во Приштина да извршат трансформација на Косовските сили за безбедност во армија е апсолутно неодговорен чекор. Наш став е дека тоа е многу опасно за Балканот и за европскиот континент, изјави Захарова.

Таа додаде дека идејата е спротивна на Резолуцијата 1244 на СБ на ОН.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.