Заложничките игри на Хамас се директно од „книгата за игри“ на Иран

Со Хамас, Иран „се обидува да преземе што е можно повеќе кредити без да ја преземе одговорноста и последиците“.

Стратегијата за земање заложници на Хамас предвидува џихадистичката палестинска група да го следи сценариото развиено во Техеран, изјави за i24NEWS Реза Пахлави, син на последниот ирански Шах.

„Едно е да се обидеш да се бориш со симптомите“, рече Пахлави за Хамас, „но мора да ја излечиш болеста, а болеста е она што е изворот на сиот овој радикализам и тероризам“, мула режимот во Иран.

„Не беше во интерес на овој режим да види дека Авраамскиот договор вроди со плод, па тие се обидоа да го саботираат“, додаде тој мислејќи на пошироката регионална слика.

Дистанцирајќи се од нападот на Хамас на 7 октомври – најлошото антисемитско злосторство од Холокаустот -Иран „се обидува да преземе што е можно повеќе заслуги без да ја преземе одговорноста и последиците“, рече Пахлави.

Официјални лица на иранскиот режим тврдеа дека немаат предупредување за инвазијата на Израел на 7 октомври и го наведоа тоа како причина дека нема директно да се мешаат во војната.

„Врховниот водач на Иран му испрати јасна порака на шефот на Хамас кога тие се сретнаа во Техеран на почетокот на ноември: „Не ни дадовте предупредување за вашиот напад на Израел на 7 октомври и ние нема да влеземе во војната  во ваше име”.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.