Залужни навести дека Киев нема да може да го заземе Крим

Пензионираниот полски генерал Томаш Друњак изрази мислење дека врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни во неодамнешно интервју навести дека Киев нема да може да го заземе Крим.
Друњак ова го изјави во интервју за Wirtualna Polska.

Како што истакна екс-генералот, плановите на властите во Киев се да го заземат Крим, како и да ги вратат границите на Украина кои постоеја пред 2014 година.

„Очигледно ова е она за што зборуваше генералот Залужни, дека таквото сценарио можеби нема да се реализира“, нагласи тој.

Претходно, Залужни во интервју за британскиот магазин Економист изјави дека украинскиот конфликт дошол во ќорсокак и затоа украинските вооружени сили нема да можат да постигнат пробив.

Во исто време, Володимир Зеленски не се согласи со мислењето на Залужни за ќор-сокакот во конфликтот.

Претседателот Владимир Путин во неколку наврати нагласи дека прашањето за Крим е затворено за Русија, а референдумот на полуостровот се одржа во строга согласност со меѓународното право.

Крим стана руски регион по референдумот што се одржа таму во март 2014 година: Мнозинството жители беа за повторно обединување со Русија.