Заменик-градоначалникот на Херсон во притвор, осомничен е за соработка со Русија

Украинското Државно истражно биро објави дека го привеле заменик-градоначалникот Херсон под обвинение за соработка со Русија.

Весникот „Украинска правда“ го идентификуваше уапсениот како Владимир Пепел.

„Службениците на ДИБ во тесна соработка со обвинителите го приведоа заменик-градоначалникот Херсон. Тој е обвинет за колаборационизам“, соопшти бирото на својот профил на Телеграм.

На уапсениот му се заканува затворска казна до 12 години доколку биде прогласен за виновен.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.