Западот флертува со нуклеарна војна

Западните функционери кои се препуштаат на ескалаторната реторика треба да сфатат дека ефективно се повикуваат на сеништето на сеопфатна нуклеарна војна, предупреди рускиот претседател Владимир Путин во говорот пред пратениците во Москва во четвртокот. Тој, исто така, уште еднаш го обвини Западот дека го поттикнува украинскиот конфликт.

Путин се осврна на темата во почетните минути од неговиот годишен говор за состојбата на државата, клучен настан на кој претседателот ги објавува своите планови и приоритети во телевизиско обраќање до двата дома на Федералното собрание на Русија, националното законодавно тело.

Путин инсистираше на тоа дека неодамнешните тврдења на западните претставници дека Москва планира да го нападне НАТО се „глупости“. Во исто време, истите тие држави „избираат цели за да извршат напади на нашата територија“, тврди шефот на руската држава, додавајќи дека сега се зборува за „распоредување на воени контингенти на НАТО во Украина“.

Путин ги потсети потенцијалните агресори дека сите претходни обиди за освојување на Русија завршија со неуспех, предупредувајќи дека „сега последиците за потенцијалните напаѓачи би биле многу потрагични“. Тој истакна дека Русија има огромен нуклеарен арсенал, кој е во состојба на „целосна подготвеност за гарантирано распоредување“.

„Сè што тие размислуваат сега, со што го плашат светот, сето тоа навистина претставува закана од конфликт со нуклеарно оружје, а со тоа и уништување на цивилизацијата. Зарем тие не го разбираат ова?“

Рускиот претседател предложи западните политичари кои ги даваат тие забелешки „веќе заборавиле што е војна“.

За разлика од Русите, кои се соочија со „тешки искушенија“ во последните децении, западњаците очигледно „мислат дека ова се само некои карикатури“, изјави претседателот Путин.

Забелешките на рускиот претседател уследија откако неговиот француски колега, Емануел Макрон, се поигра со идејата за потенцијално копнено распоредување на западните војски во Украина додека разговараше со новинарите во понеделникот, велејќи дека „во однос на динамиката, не можеме ништо да исклучиме“.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг побрза да нагласи дека „нема планови за борбени трупи на НАТО на теренот во Украина“.

Германскиот канцелар Олаф Шолц, пак, изјави дека во иднина „нема да има копнени трупи, војници на украинска почва, кои ќе бидат испратени таму од европски или НАТО земји“.

Лидерите на Полска, Чешка, Шведска и Финска, исто така, се огласија со слични гаранции.

Коментирајќи ја забелешката на Макрон, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, предупреди дека таквиот развој на настаните ќе значи дека „не мора да зборуваме за веројатноста, туку за неизбежноста“ на сеопфатна воена конфронтација меѓу НАТО и Русија.