Западот направи сѐ што можеше за Украина, вели Бајден

Вашингтон и неговите сојузници ги исцрпија своите напори да ја вооружат и да ја подготват Украина за нејзината контраофанзива против руските сили, тврди американскиот претседател Џо Бајден по средбата со британскиот премиер Риши Сунак во Белата куќа.

„Направивме сѐ што можевме, колективно, но индивидуално во Соединетите Држави, за да ги подготвиме, да ги поддржиме…“, им рече Бајден на новинарите во четвртокот на заедничкиот брифинг за печатот со Сунак во Вашингтон. Тој ги нарече неуспешните обиди на Киев да изврши напад „ситуација во развој каде што сме многу оптимисти“.

Американскиот претседател ги даде своите коментари поради извештаите дека украинските сили претрпеле „значајни“ жртви додека се борат да ги пробијат руските одбранбени линии. Си-Ен-Ен во четвртокот призна дека украинските трупи наишле на „поголем отпор од очекуваниот“ и се бореле да ги пренесат нивните возила обезбедени од Западот низ минските полиња.

Долго дискутираната контраофанзива очигледно започна со напад од големи размери во неделата, но наиде на слабеење на огнената моќ од руските сили. Киев призна дека неговите сили „се префрлаат на офанзивни акции“ во некои области, но ги отфрли тврдењата за неуспеси и загуби како руска пропаганда.

Според руското Министерство за одбрана, украинските сили изгубиле повеќе од 3.700 војници, 52 тенкови и стотици оклопни возила во првите три дена од нивните напади. Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу во вторникот изјави дека во истиот период загинале само 71 руски војник. Тој во четвртокот додаде дека 47-та механизирана бригада на Украина се повлекла откако изгубила 350 луѓе и 30 тенкови во последниот напад на фронтот Запорожје.

На прашањето дали очекува да добие нови одобренија за финансирање од Конгресот контролиран од републиканците за да продолжи да дава помош за Украина, Бајден вети „непоколеблива поддршка“ за Киев. Пратениците одобрија 113 милијарди долари помош за Украина од февруари 2022 година. Членките на НАТО планираат да разговараат за долгорочните безбедносни обврски за Киев на самитот следниот месец во Вилнус.

 

„Долгорочната безбедност за одвраќање на идната агресија по завршувањето на оваа војна е целта, а ние ја унапредуваме оваа цел обезбедувајќи поддршка што и е потребна на Украина сега на бојното поле и помагајќи ѝ да ја зајакне својата војска на долг рок“, рече Бајден.

„Верувам дека ќе ги имаме потребните финансии за да ја поддржиме Украина колку што е потребно.

Бајден тврдеше дека иако некои пратеници почнаа да се прашуваат дали САД треба да продолжат да обезбедуваат помош за Украина, тој гледа широк договор за последиците од тоа да не се стори.

Сунак промовираше зголемување на трошоците за одбрана на Обединетото Кралство, велејќи: „Ние сме среќни што ја имаме американската инвестиција во европската безбедност, но треба да го споделиме товарот заедно со вас“. Тој посочи дека рускиот претседател Владимир Путин се обложувал на членките на НАТО да се уморат во поддржувањето на Киев.

„Мислам дека тоа му испраќа силен сигнал дека нема смисла да се обидува да не чека. Ние не одиме никаде. Ќе бидеме тука онолку долго колку што е потребно“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.