Запленет пентхаусот на Зеленски во Крим

Парламентот на Крим едногласно изгласа национализирање на имотот на украинските олигарси и политичари на полуостровот, објави во средата новинската агенција РИА Новости, повикувајќи се на прес-службата на Државниот совет.

Меѓу имотот е и станот на Елена Зеленскаја, сопругата на украинскиот претседател Вoлoдимир Зеленски, објави на Телеграм гувернерот на Крим Сергеј Аксјонов.

Наводно, повеќе од 130 имоти се конфискувани, меѓу кои кино, фабрики, трговски центри, винарии и банкарски структури.

Минатиот февруари, парламентот на Крим, исто така, гласаше за национализирање на околу 500 имоти на украински политичари и бизнисмени.

Пентхаусот со три соби на Зеленски на брегот на Црното Море во близина на туристичкиот град Јалта се проценува дека вреди 800.000 долари. Купен е од деловен магнат во 2013 година за нешто помалку од 164.000 долари. Откако Зеленски победи на претседателските избори во април 2019 година, Ројтерс објави дека цената платена за имотот била најмалку 50% пониска од пазарната.

Заплените доаѓаат како одговор на законот воведен во Украина минатата година со кој е легално конфискацијата на имотот на руските граѓани и бизниси без надомест. Во август, Киев одобри конфискација на повеќе од 900 имоти во руска сопственост во земјата, наводно во вредност од 765 милиони долари.

Полуостровот Крим беше дел од Украина до 2014 година, кога на референдум гласаше за приклучување кон Русија по пучот во Мајдан што резултираше со соборување на демократски избраната влада во Киев.

Добивката од продажбата на национализираните средства, вклучително и станот на Зеленски, ќе биде искористена за помош на семејствата на војниците убиени во воената операција во Украина, изјави претседателот на кримскиот парламент, Владимир Константинов, цитиран од руската новинска агенција ТАСС.