Запленети 11 кг хероин во Драч

20

Во албанскиот пристанишен град Драч запленети се 11 килограми хероин во автомобил на лице по потекло  од Косово, а живеело во Швајцарија.

-Дрогата е открена при контрола на втората линија за контрола на возила во автомобл марка „опел“ сопственост на А.С.(50)од Косово а кој живеел во Швајцарија. Возилото било модифцирано во Косово, каде бил направен посебен простор. Дел од хероинот бил скриен во овој простор, а остатокот внатре во резервната гума.

Уапсениот А.С. со ова возило вчера тргнал од Косово а денеска од Драч со траект сакал да замине за Италија. Истрагата треба да потврди каде е набавена дрогата, која била крајната дестинација,како и вмешаност на други лица.

По откривањето на дрогата од страна на граничната полиција,тој бил приведен, негирал дека има врска со дрогата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.