Запленети 20 илјади евра кои македонски државјанин сакал нелегално да ги внесе во државата

Царинските службеници на Табановце во текот на минатиот викенд запленија околу 20 илјади евра кои македонски државјанин имал намера нелегално да ги внесе во државата. Непријавените девизи се откриени при детална контрола на возилото со кое лицето патувало.

-На 22 октомври, македонскиот државјанин кој управувал со возило со шведски регистарски таблички, на влез во државава изјавил дека со себе има само околу 10 илјади евра, иако носел вкупно 29.950 евра. Поради постоење на сомнеж, царинските службеници извршиле детална контрола и притоа зад возачкиот штитник за сонце и во просторот помеѓу предните седишта откриле поголем износ на девизи, коишто лицето не ги пријавило и за истите не поседувало документ за потекло, информираат од Царинска управа.

Согласно Законот за девизно работење, на патникот му се вратени 10 илјади евра, од кои останатите 19.950 евра се привремено задржани и согласно регулативата ќе бидат предадени во Народна банка, а против лицето е поднесена пријава за сторен девизен прекршок.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.