Запленети 46 килограми марихуана, дилерот приведен

58

Тетовец чувал 45 килограми марихуана во шупа, информираше МВР.

Станува збор Н.И.(54) кој бил уапсен вчера и проти него ќе биде поднесена кривична пријава.

Вчера во периодот од 12 до 22.30 часот, полициски службеници од СВР Тетово извршија претрес, најпрво во дом и помошни простории на Н.И, лоцирани на улица Михајло Рајчевиќ во Тетово, а потоа и во објект- мала куќарка на улицата 29 Ноември, исто така, негова сопственост. При првиот претрес, реализиран со судска наредба, на кој присуствувал и јавен обвинител, во една од собите е пронајдено над еден килолграм марихуана, 13 литри засега непозната течност, дигитална вага, дрвена дробилка, шприцеви и повеќе други предмети, кои се фото и видеодокументирани, и подигнати за вештачење. Во вториот претрес, во малата куќарка, пронајдени се околу 45 килограми марихуана, набавена, според Н.И, од лице од Република Албанија, велат од МВР.

Осомничениот е уапсен и задржан во Полициската станица Тетово. Во текот на денов ќе биде изведен пред судија во претходна постапка на Основниот суд Тетово.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.