Запленетиот дом на Зеленски може да стане антинацистички музеј

Поранешната вила на украинскиот претседател Владимир Зеленски на Крим би можела да се претвори во музеј посветен на борбата против нацизмот, се вели во предлогот на шефот на кримскиот парламент Владимир Константинов.

Говорејќи на телевизискиот канал „Россија 24“, политичарот тврдеше дека таквиот потег би бил добар начин како „вакцина против нацизмот во наредните векови“ и да послужи како предупредување што може да се случи со „тие кои го турнаа предалеку“.

Константинов објасни дека е малку веројатно имотот некогаш да го купи редовно семејство бидејќи „ниту еден нормален човек не може да живее таму“, бидејќи тоа би било слично на „купување стан на Хитлер“.

Тој, сепак, призна дека имотот, и покрај неговите врски со украинскиот лидер, не е навистина значаен за Зеленски. „Овој имот е можеби повеќе симболичен за него отколку всушност вреден“, рече Константинов, истакнувајќи дека иако може да изгледа значајно за просечен човек, милијардер нема да смета дека имотот е нешто посебно.

Предлогот доаѓа откако лидерот на кримскиот парламент објави дека околу 100 национализирани имоти кои порано биле во сопственост на украински олигарси, бизнисмени и политичари кои имаат директни врски со владата во Киев или станале „непријателски кон Русија“ ќе бидат понудени на аукција во блиска иднина. Константинов на почетокот на годинава објави дека над 700 такви имоти биле национализирани од регионалните власти.

Константинов, исто така, во објавата на Телеграм во саботата истакна дека осум од овие имоти се веќе продадени во износ од над 800 милиони рубљи (8,3 милиони долари) и изјави дека комисијата за борба против тероризмот на Крим ќе продолжи да открива имот што им припаѓа на украинските олигарси.

„Нема да дозволиме овие луѓе кои го спонзорираат убиството на рускиот народ и го поддржуваат терористичкиот режим во Киев да заработуваат од нашите жители. А потоа ќе ги пренесеме имотите на нови, пристојни сопственици“, напиша Константинов.

Крим се отцепи од Украина по државниот удар на Мајдан во Киев во 2014 година, поддржан од Западот. Полуостровот одржа јавен референдум на кој жителите со големо мнозинство гласаа да стане дел од Русија. Киев и неговите западни поддржувачи продолжија да ја негираат легитимноста на тој референдум и инсистираат на тоа дека полуостровот останува дел од Украина.