Започна снимањето на краткиот игран филм „Карма“

49

Снимањето на краткиот игран филм „Карма“ во режија и по сценарио на Владимир Митревски започна во саботата.

Филмот е кратка приказна за младиот татко Боби (Димитрија Доксевски) кој за да обезбеди пари за лекување на болното дете  прифаќа да учествува во грабеж на банка, сметајќи дека е тоа единствениот начин.

Проектот е финансиски поддржан од Агенцијата за филм на Република Македонија. Копродуценти се Факултетот за драмски уметности од Скопје и Living Pictures од Белград.

Директор на фотографија е Наум Доксевски, a продуцент Дејан Крајчевски. Покрај Димитрија Доксевски, во актерската екипа се и Милан Тоциновски, Аксел Мехмед, Симона Спировска, Дениз Абдула, Александар Михајловски, Ненад Нацев, Владимир Петровиќ, Симон Манасковски, Калин Крајчевски и Владимир Митревски.

„Круг филм“ соопшти дека снимањето на „Карма“ ќе заврши утре. Филмот се снима на  повеќе локации во Скопје.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.