Започна „УС Опен“ последниот Гренд-слемт за годинава

28
Федерер не го препушта водството во дуелите против Ѓоковиќ - резултатот сега е 22-21 во корист на Швајцарецот

На терените на „Флешинг Медоу“ во Њујорк денеска стартува последниот Гренд-слемт тениски турнир годинава

На првиот натпреварувачки ден на УС Опен, од фаворитите ќе се појави светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ и минатогодишен победник, кој за противник ќе го има Шпанецот, Буена.

5-носител Русинот, Медведев е апсолутен фаворит во дуелот против Индиецот, Гунесваран, како и 7-носител Јапонецот, Нишикори кој ќе игра против Тругељити од Аргентина.

Кај дамите 2-та фаворитка Американката, Ешли Бартли игра со Дијас од Казахстан.

Во чешкиот дуел Карилона Плишкова која ја има улогата на 3-носителка е фаворитка против Матичова, а истата улога ќе ја има и 5-носителка Украинката, Свитолина која во првото коло игра против 17-годишната Американката, Витни Осигве.

Сепак најголемо внимание во првата рунда кај дамите ќе бривлече дуелот меѓу минатогодишната финалистка и шест кратна победничка на УС Опен, Серена Вилијамс и Русинката, Марија Шарапова.

Трофејот од лани кај дамите ќе го брани Јапонката, Наоми Осака.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.