„Засрами се!“: Ердоган се соочува со бес на гласачите во зоната на земјотресот

Хакан Танриверди има едноставна порака до претседателот Реџеп Таип Ердоган неколку дена откако Турција ја претрпе најголемата катастрофа во последните генерации: „Не доаѓајте овде да барате гласови“.

Земјотресот, во кој загинаа повеќе од 21.000 луѓе низ Турција и Сирија, се случи во еден од политички најчувствителните моменти од дводецениското владеење на Ердоган.

Турскиот лидер предложи одржување тешки избори на 14 мај кои би можеле да ја задржат неговата влада до 2028 година. Датумот и дава малку време на неговата расцепкана опозиција да ги реши нивните разлики и да се договори за заеднички претседателски кандидат.

Дали тоа гласање сега може да се одржи според планираното, останува да видиме.

Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во 10 провинции погодени од земјотресот. Регионот се уште ги ископува своите мртви и многумина живеат на улиците или во своите автомобили.

Кампањата овде изгледа не доаѓа предвид. Но, постои и политичка димензија која е длабоко лична за Ердоган.

Земјотресот се случи токму во моментот кога тој добиваше замав и почна да ги крева бројките од оние за време на тешката економска криза што ескалираше минатата година.

Огорченоста на Танриверди е лош знак за Ердоган во провинција каде што на последните избори во 2018 година тој го победи својот секуларен ривал од опозицијата.

„Бевме длабоко повредени што никој не не поддржа“, рече Танриверди за одговорот на владата по земјотресот.

Поплаките на Танриверди се чести во провинцијата Адијаман – една од најтешко погодените од земјотресот.

Локалните жители се жалат дека спасувачите не пристигнале навреме за да ги извлечат луѓето кои ги преживеале првите критични часови. Некои укажаа на недостиг на механизација за дупчење низ бетонските плочи.

„Не видов никого до 14 часот на вториот ден од земјотресот“, рече жителот на Адијаман, Мехмет Јилдирим.

„Нема влада, нема држава, нема полиција, нема војници. Срам да ви е! Сами не оставивте“.

Ердоган ги призна „недостатоците“ во справувањето со катастрофата од страна на владата во средата.

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган призна дека има „недостаток“ во реакцијата на неговата влада по земјотресот.

Но, тој исто така возвраќа. Шеесет и осумгодишникот во Анкара во вторникот раководеше со состанокот за спасувачкиот одговор и ги помина следните два дена во обиколка на низа уништени градови.

Тој допрва треба да го посети Адијаман.

Тоа ја вознемирува Хедије Калкан, волонтерка која патувала речиси 150 километри за да помогне во напорите за спасување и опоравување на Адијаман.

„Зошто државата не се покажува на ваков ден?, прашува таа.

„Луѓето сами ги изнесуваат телата на своите роднини“.

Огромниот обем и времето на катастрофата – што опфаќа голем и оддалечен регион среде зимска бура – би ги комплицирале сите напори за спасување.

Ердоган наиде на главно топол прием од локалното население во внимателно кореографирани посети емитувани на националната телевизија.

Една постара жена излезе да го прегрне Ердоган и му пушти солзи на рамо.

Вејсел Ѓултекин можеби нема да го стори истото доколку имаше шанса да се соочи со турскиот лидер.

Турската провинција Адијаман беше една од најтешко погодените од земјотресот со јачина од 7,8 степени во понеделникот.

Ѓултекин рече дека видел стапала на еден од неговите роднини заробени под урнатините откако излегол на улица по потресот пред зори во понеделникот.

„Да имав едноставна вежба, ќе можев да го извлечам жив“, рече Ѓултекин. „Но, тој беше целосно заробен и почина“.

Новинарите на АФП видоа повеќе машини и спасувачи – вклучително и меѓународни тимови околу урнатите згради во четвртокот.

Но, ова не беше доволно за да се смири болката на Танриверди.

„Луѓето кои не загинаа од земјотресот беа оставени да умрат на студ“, рече тој. „Зарем не е грев, луѓе кои се оставени да умираат вака?

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.