Заврши повеќечасовната заложничка криза на Филипини

14

По неколку часа заврши заложничката криза во трговски центар во Манила, каде поранешен вработен во обезбедувањето во заложништво држеше 30-тина случајни минувачи. Кризата заврши откако вооружениот напаѓач ги ослободи заложниците и ја напушти зградата, по што беше уапсен.

Филипинската полиција со часови беше распоредена околу трговскиот центар, каде напаѓачот утрово отвори оган, рани едно лице, а поголема група зеде за заложници.

Напаѓачот е поранешен работник на обезбедувањето на молот, кој бил незадоволен затоа што бил отуштен од работа.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.