Завршница на ЕП во ракомет – Шведска или Шпанија?

80

Будимпешта денеска е центар на ракометот каде ќе се одигра завршница на ракометното ЕП , а во финалето за титулата ќе се борат Шведска и Шпанија,

За третото место пред финалниот меч се среќаваат Данска и Франција.

Шведска игра за петата титула вп својата историја, селекцијата која е најтрофејна ракометна нација со четири досега.

Шпанија одат по третото злато во серија на Европските шампионати. Тие победија на последните два континентални шампионати во 2018 и 2022 година.

Финалето ќе стартува од 18 часот,додека мечот за третото место ќе се игра од 15.30 минути.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.