Заврши откупот на тутунот

104

Вредноста на откупениот род годинава е скоро 80 милиони евра, и досега тутунарите се исплатени повеќе од 98 проценти.

Реколтата годинава е со висок квалитет, а просечната цена достигна 196 денари за килограм. Лани изнесуваше 182 денари или за 14 денари помалку.

Тутунарите до 31-ви март треба да го пријават новото производство за оваа година во подрачните едниници на Министерството, пред да потпишат договор со откупувачите.

Лани беа склучени 27.300 договори за производство и откуп на тутун.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.