Зеленкси „не може да разбере“ како Трамп би можел да го реши конфликтот во Украина

Tврдењето на поранешниот американски лидер Доналд Трамп дека би можел да стави крај на конфликтот во Украина за еден ден ако се врати на власт, не е веродостојно, изјави украинскиот  претседател Володимир Зеленски.

Во интервју за „Фокс њуз“ во четвртокот, Зеленски беше прашан за ветувањето на републиканскиот претседателски фаворит и одговори дека „не може да разбере како“ Трамп ќе ја постигне таквата цел.
„Тој не може да го реши овој проблем, оваа трагедија, со мене“, рече тој, повторувајќи ја својата покана до Трамп да ја посети линијата на фронтот.

Зеленски посочи дека ако Трамп отпатува во Украина, ќе може да „види што се случува“ и „да ќе се премисли“. Поранешниот американски претседател претходно рече дека би било „несоодветно“ тој да ја посети земјата во овој момент, бидејќи не сака да создаде „конфликт на интереси“ со администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден, која во моментов се занимава со кризата.

Меѓутоа, претходно овој месец, Блумберг објави, повикувајќи се на советник на Трамп, дека Вашингтон потенцијално би можел да го натера Киев да се ангажира со Москва, заканувајќи се дека ќе ја намали огромната воена помош на САД.

Москва никогаш не ја затвори вратата за разговори со Киев. Сепак, во есента 2022 година, Зеленски потпиша декрет за забрана на сите преговори со Путин, откако четири поранешни украински региони со големо мнозинство гласаа за приклучување кон Русија. Украина и нејзините поддржувачи одбија да ги признаат резултатите од референдумите, нарекувајќи ги незаконски.

Во интервјуто, украинскиот лидер ја отфрли идејата за потпишување нов договор за прекин на огнот кој би бил сличен на сега веќе непостоечките договори од Минск 2014-2015 година, изјавувајќи дека „не верува во замрзнати конфликти“.

Со посредство на Германија и Франција, договорите од Минск се обидоа да ги прекинат непријателствата во Донбас со давање на специјален статус на регионите Доњецк и Луганск во рамките на украинската држава. Русија го наведе неуспехот на Украина да го спроведе договорот како една од причините за започнување на својата воена кампања против Киев во февруари 2022 година.

Поранешниот украински претседател Пјотр Порошенко, исто така, призна дека главната цел на Киев била да ги искористи договорите за да купи време и да „создаде моќни вооружени сили“. Тој став го потврдија и поранешниот француски претседател Франсоа Оланд и поранешната германска канцеларка Ангела Меркел.