Зеленски ја отфрла можноста за територијални отстапки за Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски отфрли какви било територијални отстапки за Русија како дел од потенцијалниот мировен договор, инсистирајќи на тоа дека Киев мора да продолжи со својата офанзива, без оглед на временските услови.

Во интервју за CBS News објавено во неделата, на прашањето дали Украина ќе ѝ отстапи територија на Москва за мир, Зеленски рече: „Не. Ова е наша територија“.

Тој, сепак, не сакаше да каже дали ова се однесува на Крим, кој со големо мнозинство гласаше за приклучување кон Русија на референдумот во 2014 година по пучот на Мајдан во Киев, поддржан од Западот. Ниту Украина, ниту нејзините западни поддржувачи не ги признаа резултатите од гласањето.

Зеленски, исто така, призна дека многу нагласената контраофанзива на Киев, која е во тек повеќе од три месеци, „не е многу брза“. Сепак, тој рече дека Украина ќе продолжи без оглед на временските услови.

„Треба да ја ослободиме нашата територија што е можно повеќе и да одиме напред. Не можеме да губиме време. Заборавете на времето и слично“, изјави тој, додавајќи дека дури и ако копнените трупи не можат да се движат, Украина двојно ќе ги намали нападите со беспилотни летала.

Коментарите на Зеленски доаѓаат веднаш по извештајот на Вол Стрит Журнал во кој се вели дека украинските трупи ќе се соочат не само со руските војници во добро зајакната одбрана, туку и со дождот и студениот студ што може да ја поткопа логистиката, целокупната маневрирање и да ги елиминира сите шанси за пробив. .

Украина ја започна својата офанзива на почетокот на летото, но оттогаш се бори да добие значителен терен.

Украинските власти постојано одбиваа какви било територијални отстапки за Русија за да се стави крај на конфликтот. Минатата есен, откако четири поранешни украински територии гласаа за приклучување кон Москва на референдуми, Зеленски потпиша декрет за забрана на какви било преговори со сегашното руско раководство. Москва постојано повторува дека не ја затворила вратата за преговори со Киев.