Зеленски го кани Путин на разговори во конфликтната зона

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го покани неговиот руски колега Владимир Путин да го пречека во воената источна област Донбас, зафатена со војна, во неговата земја, за мировни преговори, во услови на зголемена меѓународна загриженост за масовно натрупување војници на границата во Русија.

Во 13-минутниот говор доцна во вторникот, Зеленски започна обраќајќи им се на своите сограѓани на украински јазик со образложение за тековната криза, уверувајќи ги дека иако ескалацијата не е неизбежна и Киев нема да удри прв, тие не треба да се плашат затоа што Украина од 2021 година е подготвена за војна.

Потоа, во 10-та минута од својот говор, Зеленски премина на руски јазик и му се обрати директно на Путин: „Еднаш, претседателот на Руската Федерација рече ‘ако борбата е неизбежна, треба да удриш прв’. Но, според мое мислење, денес секој водач мора да разбере дека борбата не може да биде неизбежна кога не зборуваме за темни улици и хулигани, туку за вистинска војна и милиони човечки животи. И за разлика од борбата, во војната, сите страни губат“.

„Г-дине Путин“, рече Зеленски, „предлагам да се сретнеме каде било во украинскиот Донбас, каде има војна“, осврнувајќи се на конфликтот меѓу украинските трупи и сепаратистите поддржани од Русија, што трае од 2014 година.

Пораката на Зеленски дојде откако неговиот врвен дипломат претходно во вторникот предупреди дека Русија собира 120.000 војници долж украинската граница – и можеби нема да запре тука. Ситуацијата ги потресе западните сојузници, кои стравуваат дека може да има инвазија. Москва го анектираше регионот на Крим од Украина во 2014 година.

Во украинскиот дел од своето обраќање во вторникот, Зеленски рече дека Киев „не се плаши, бидејќи имаме силна поддршка од меѓународните партнери“. Тој рече дека разговарал со лидерите на САД, Франција, Германија, Велика Британија и Турција, како и со генералниот секретар на НАТО и дека сите тие се „на наша страна“.

„Тие совршено ги согледуваат вистинските мотиви на Русија“, рече Зеленски и се „подготвени да нѐ поддржат финансиски. Тие се подготвени да воведат сè поостри санкции и да донесат строги резолуции“. Но, тој додаде: „Во исто време, нашите граѓани навистина треба да разберат за што е подготвен светот. Како точно и кој ќе ни помогне ако некој повторно ги игнорира границите во центарот на Европа? “

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, во понеделникот рече дека министрите за надворешни работи на блокот сметаат дека руската воена мобилизација е „многу вознемирувачка“, но тие не размислуваат за нови санкции против Москва.

(Според агенциите)