Зеленски го спроведува планот на Западот за конфликт со Русија, вели Медведчук

Протераниот лидер на забранетата опозициска платформа „За живот“ Виктор Медведчук сè уште се смета себеси за украински граѓанин и пратеник и гради тим од истомисленици кои ќе ја претставуваат Украина за која тврди дека е потисната од актуелната влада во Киев.
Говорејќи за РТ, Медведчук тврди дека претседателот Владимир Зеленски е диктатор што ја жртвува земјата во име на западните сили.

Кога Зеленски тврди дека Украина е обединета, тој испушта дека ова единство било изнудено со нишан, тврди Медведчук. Има многу луѓе кои не се согласуваат со актуелната влада во Киев, која претставува „друга Украина, а не онаа на нацистичкиот соработник од Втората светска војна, Степан Бандера, онаа која нема никаква врска со изјавите и политиките на неонацизмот што ги спроведува Зеленски“, додаде тој

Денешна Украина ја прекршува секоја одредба од сопствениот устав, тврди Медведчук и „престана да биде независна и суверена“ по државниот удар во февруари 2014 година, кога „целосно помина под надворешна контрола на Западот“.

Зеленски прво го стави Медведчук во домашен притвор, а потоа го испрати во затвор, каде што, како што вели опозицискиот политичар, бил изложен на „постојан психолошки притисок и понижување“. Во септември 2021 година, тој беше пренесен во Полска, а потоа во Турција, каде што беше предаден на руските власти.

Спротивно на погрешната перцепција, рече тој, тој не бил разменет за водачите на неонацистичкиот полк „Азов“ кои се предале во Мариупол. Тие беа разменети за заробени руски војници, објасни Медведчук, додека тој беше разменет за „десет странски платеници кои се бореле во вооружените сили на Украина“.

Киев го обвини Медведчук за предавство и за тајно добивање руско државјанство. Тој ги отфрла двете тврдења како лажни, велејќи дека „фалсификуваните обвиненија“ поврзани со неговото легитимно посредување во име на украинската влада со отцепените региони на Донбас и Москва во 2014-15 година. Околу 1.500 украински заробеници се вратија дома како резултат на неговите напори, истакна тој.

„Останувам граѓанин на Украина“, инсистираше Медведчук, додавајќи дека Зеленски нема право да му го одземе пасошот, потег што тој го отфрли како „целосно непромислен и би рекол луд“. Ако сакаше да добие руски пасош или да се пресели во Русија, рече политичарот, тоа ќе го направеше пред години. „Но, јас не заминав. И јас не се предадов“.

„Зеленски е тип на човек кој главно размислува за ПР кога станува збор за какви било државни работи“, рече Медведчук. „Оваа влада се обидува да ја скрие реалноста од народот и да ги прикрие своите постапки, кои не се во интерес на Украина или на украинскиот народ.

Велика Британија е таа која ги контролира Зеленски и Киев, многу повеќе од САД, тврди Медведчук, додавајќи дека Лондон го предводи притисокот на колективниот Запад да ја направи Украина отскочна даска против Русија.

Целта на Западот е „да поттикне некаков вид конфронтација во Русија, процеси кои можат да го ослабат руското раководство“, што се обидува да го направи Зеленски, изјави Медведчук за РТ. Сепак, „јасно е дека Украина не може да ја победи Русија, поради добро познатите фактички околности“.