Зеленски и Лавров би можеле да се сретнат во Советот за безбедност првпат од почетокот на војната

Во средата, на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации, украинскиот претседател Володимир Зеленски се очекува да биде во центарот на состанокот на Советот за безбедност, каде би можел да се сретне со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, првпат од почетокот на руската инвазија во Украина.

Планирана е и средба меѓу Зеленски и германскиот канцелар Олаф Шолц. Темата ќе биде барањето на Украина за наведуваните ракети со долг дострел „Taurus“, за што Шолц досега молчи.

Првото патување на украинскиот претседател во седиштето на Обединетите нации во Њујорк од почетокот на војната се сметаше за обид да ги придобие скептичните земји.

Исто така, Генералното собрание го започнува вториот ден од заседанието во среда, кога меѓу другите е закажан и говорот на италијанскиот премиер Џорџа Мелони.

Овој понеделник, ОН започнаа самит посветен на Целите за одржлив развој. Се очекува до другиот вторник, со пауза во недела и понеделник, на генералната дебата да говорат повеќе од 140 шефови на држави и премиери.

Војната на Русија против Украина веројатно ќе игра важна улога во многу говори.