Зеленски именува нов државен обвинител

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го назначи Андриј Костин, пратеник од неговата партија, за нов државен обвинител. Зеленски ја достави својата одлука до парламентот, кој сега треба да гласа за да го потврди назначувањето на Костин, објави Ројтерс. Костин ќе ја замени Ирина Венедиктова, која беше разрешена на почетокот на овој месец.

Парламентот ги разреши Венедиктов и шефот на Агенцијата за внатрешна безбедност, Иван Баканов, на 19 јули, два дена откако Зеленски ги суспендираше поради, како што рече тогаш Киев, не успеале да го искоренат присуството на руски шпиони од 24 февруари, кога Русија започна воена операција во Украина.

По гласањето во собранието, лидерот на водечката парламентарна партија и политичар близок до Зеленски, Давид Арахамија, на Телеграм напиша дека Венедиктова „останува во тимот“, што имплицира дека ќе биде именувана на некоја дипломатска функција.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.